Społeczna Akademia Nauk
Clark University
Polska Akademia Nauk
rekrutacja online

Witamy w Strefie Studenta

Logowanie:

Login:

Hasło:

Masz problem z zalogowaniem ?
×

Witamy w Strefie Studenta

Pomoc:

Niektóre z podstron chronione są hasłem i są dostępne tylko dla studentów Społecznej Akademii Nauk.

Przykładowe dane potrzebne do poprawnego zalogowania się:

Login » Twój numer indeksu np.: 14206
Hasło » Cztery pierwsze cyfry Twojego numeru PESEL złączone z pierwszą literą imienia matki, np.: 8406m (mała litera).

×

Narzędzia stosowane w procesie rekrutacji

Bądź sobą!
Autor: Piotr Henzler

Do niedawna budziły przerażenie, teraz są już bardziej "oswojone", ale i tak wielu kandydatów zastanawia się, co zrobić, żeby dobrze wypaść podczas testów.

Testy stosowane są jako samodzielne narzędzie selekcji lub stanowią część assessment centre, bardziej skomplikowanego narzędzia rekrutacji. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy kandydat nadaje się do pracy w konkretnej firmie na konkretnym stanowisku.

Trzy kategorie

Kandydat może się spotkać z trzema rodzajami testów. Pierwszy z nich to testy wiedzy. Sprawdzają one wiedzę lub umiejętności z konkretnej dziedziny, np.: finansów, prawa, języka obcego. Do takiego sprawdzianu można się przygotować, a kryteria oceny są jasne nie tylko dla pracodawcy, ale i dla kandydata.

Druga kategoria to – najczęściej wykorzystywane – testy zdolności. Osoba testowana, w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikuje, sprawdzana jest pod kątem umiejętności logicznego myślenia, działania pod presją czasu; bada się jej umiejętności werbalne i przestrzenne, zdolność myślenia abstrakcyjnego bądź analitycznego, operowania liczbami itd. Takie testy mogą być stosowane przez firmy konsultingowe podczas rekrutacji na stanowiska, gdzie konieczna jest m.in. umiejętność szybkiego wyciągania wniosków, analizowania danych, czyli np. w marketingu i sprzedaży.

Trzecia kategoria to testy badające osobowość i temperament kandydata. Są one najczęściej niejasne dla kandydatów, którzy przystępując do ich rozwiązywania nie wiedzą, czego tak naprawdę dotyczą, jakie badają cechy ani tego, jakie odpowiedzi zwiększą ich szanse. Testy osobowości potrafią na przykład wykazać, czy kandydat nadaje się do pełnienia funkcji kierowniczej, co preferuje - pracę w zespole czy indywidualny system pracy, jak sobie poradzi z obsługą klienta, czy jest osobą kreatywną.

Test na uczciwość

Testy stosowane podczas rekrutacji – o ile są profesjonalnie przygotowane – bez problemu "wyłapują" podejmowane przez kandydatów próby naginania odpowiedzi do stanu oczekiwanego. Według psychologów zajmujących się tworzeniem takich narzędzi, nie ma możliwości "oszukania" testu. A wszelkie próby manipulacji wychodzą na jaw i mogą być cenną informacją dla pracodawcy.

Specjaliści odradzają specjalnego przygotowywania się do testów. Jedyne, co może pomóc, to wcześniejsze położenie się spać w przeddzień testu. I to wystarczy.

A ci, którzy nie przeszli tego etapu, muszą mieć świadomość, że nie oznacza to, iż są słabi, ale że nie pasują akurat do danego stanowiska. I nic więcej.

Oferta łączona z SAN Łódź

           
Społeczna Akademia Nauk oferuje kształcenie na kierunkach ekonomicznych (logistyka, zarządzanie), kierunkach społeczno-humanistycznych (filologia angielska), kierunkach technicznych (informatyka), kierunkach medycznych (fizjoterapia) i kierunkach prawnych (administracja). Społeczna Akademia Nauk w swojej ofercie, ma nie tylko studia po polsku, ale również studia po angielsku. Studia po angielsku prowadzone są między innymi na takich kierunkach jak: Master of Science in Information Technology, Master of Science in Professional Communication czy Filologia angielska & Master of Science in Professional Communication. Społeczna Akademia Nauk umożliwia także studiowanie elitarnego kierunku MBA (Master of Business Administration). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!